Ersin Tas

Wednesday, March 5, 2014

The Ringo Jets --Who the fuck are the Ringo Jets??!!!?


     

       Karga'ya girdiğim bir cumartesi günü tesadüf eseri denk geldiğim bu harika grup, bana cumartesi günü piyangonun çıkması gibi oldu. "Who the fuck are the Ringo Jets?" 'in Türkçesi'ni kendi içimden mırıldanıp mekana girdikten hemen sonra başlayan konser dar bir alanda olmama rağmen keyfimi kaçırmadı. Konser bittikten sonra hemen albümü gidip aldım
   Gümleyen davullarla başlayan TRJ ANTHEM Türkiye'den fırlamış bu grubun bulabildiği bütün eğlenceli gitar rifflerini sıraladığı albümün çok eğlenceli olduğunun habercisi...
   "KICK THE BALL" çıldırmış davulları ve vokalleriyle Ringo Jets'in edepli olma gibi bir derdi olmadığını gösteriyor. Türkiye'ye biraz daha Ringo Jets gibi çıldırmaktan çekinmeyen gruplar lazım. Ortam aklımızı yitirmemize o kadar müsait ki bundan daha iyi bir zaman olacağını düşünmüyorum.
  " WAYS" o kadar güzel bir girişle karşımıza çıkıyor ki derhal en yakınımızdaki insanla birbirinize çarparak dans etmenizi emrediyor. Boş odamda bu emre uyacak kimse olmadığı için olduğum yerde zıplıyorum.
   "HEART FULL OF SOUL"'u tekrar dinlerken albümde emek verilmemiş , öylesine bitsin diye yapılmamış tek bir şarkı olmadığını fark ettim. Bu şarkı diğer şarkılara nazaran daha yavaş olmasına rağmen nakarat geçişi ve efektler çok hoşuma gitti. Bunu takip eden " THE PLACE" ve " STOMPER"
her konserde duyacağınız eğlenceli şarkılar. Bu şarkılar hakkında fazla yazmadan albümün en sevdiğim kısmına geçiyorum.
  " SHAKE YOUR HIPS" sakalı poposuna kadar uzamış yaşlı amcaların artık çalamadığı La Grange'ın güzel riff'ini bir güzel adam edip harika bir şarkı haline dönüştürülmüş hali. Hatta o kadar iyi yapmış ki ZZ TOP'a derhal bu şarkı gönderilmeli ve bu gitar riff'inin nasıl çalınması gerektiği bu amcalara tekrar öğretilmeli!
      Bu şarkıdan sonra albümün havası biraz daha değişiyor ve benim çok sevdiğim Desert Rock kafalarına doğru gitmeye başlıyor.
      "TEASE" bu albümün en çok sevdiğim şarkısı. Şarkı öyle bir başlıyor ki sizi hem davulcu hem basçı hem de davulcu dövmeye başlıyor hissine kapılıyorsunuz. Sanırım kayıtlar esnasında Josh Homme Ringo Jets' e güzel bir riff hediye etmiş.
    "SPRING WAR" hakkında hiçbir şey yazmaya gerek yok. Şarkı klibinden kimin ne olduğunu açık açık anlatıyor.
 
     "BLACK COFFEE BLUES" albümün son şarkısı ve gayet güzel bir biçimde bize hoşçakal diyor.

  Bu albümün beni çeken özelliği Mastodon albüm kapaklarını andıran, alevler içinden çıkan kaplanlar oldu. Öyle ki Karga'da lavaboya giderken " Bu ne Mastodon mu lan bu?" dedim ve  standa geldim sonra cumartesi günüm daha da güzel oldu.
 
 The Ringo Jets benim geç farkına  farkına vardığım için çok mutlu olduğum bir grup oldu. Bu grubu bulmamamız , bulamamanız mümkün değil. FB'a girin, Twitter'a girin , Ringo Jets'i bulun ve dinleyin, konserlerine gidip CD'lerini de alın. Bununla kalmayın bir de blogunuza bütün şarkılar hakkında bir güzel saçmalayın. Ben öyle yaptım. Oldu. Çok ta güzel oldu. Üşenenler için linkleri aşağıda.

Facebook: https://www.facebook.com/theringojets
iTunes : https://itunes.apple.com/tr/album/the-ringo-jets-deluxe/id794870950
Web:   http://www.ringojets.comErsin.


No comments:

Post a Comment